GenelHaberler

87 Yaşındaki Zekiye Teyze Gözlük Dükkanı İşletiyor

Ordu’nun bağlı olduğu Altınordu ilçesinde 61 yıl önce başladığı gözlükçülük işine tek başına devam ediyor. 2002 yılından bugün gözlük dükkanını titizlikle işleten 87 yaşındaki Zekiye İlhan çevredeki tüm esnafa örnek oluyor. Optisyen Haber

Halil İlhan, Altınordu’da 1962 yılında Zekiye İlhan ile birlikte gözlükçü dükkanı açtı. Eşi Zekiye İlhan ile Halil İlhan ortalama 40 sene iş yerini çalıştırırken, Halil İlhan 2002 yılında hac vazifesini yerine getirirken hayatını kaybetti.

2002 YILINDA BAŞLAYAN HİKAYE

Zekiye İlhan 2002 yılından bugüne tek başına dükkanı işletiyor. Eşinin ölmesi üzerine tek başına devam etme kararı alan Zekiye İlhan pes etmeden günümüze kadar getirdi. 1962 yılında kurdukları dükkanını her gün aynı titizlikle açmaya devam etti. 87 yaşındaki Zekiye İlhan dükkandan maddi bir beklentisinin olmadığını sadece manevi olarak anlamı olan dükkanı ayakta tutmak istediğini söyledi.

2 ÇOCUĞUNU VE EŞİNİ KAYBETTİ, ASLA PES ETMEDİ

Zekiye İlhan, eşini kaybettikten bir süre sonra 2 çocuğunuda kaybettiğini açıklayarak,”Eşim Ankara’da elektrik mühendisi olarak çalışıyordu. 1960 yılında öz ağabeyi vefat ettiği için buraya geldik ve iş yerlerimizi büyüttük. Çok sayıda dükkanımız vardı. Ben hep eşimle birlikte çalışırdım. 2002 yılında hac vazifesini yerine getirmek için gittiğinde orada hayatını kaybetti. Ben burada kalım ve çocuklarımın desteği ile birlikte işleri devam ettirdim. Bir süre sonra büyük oğlum kalp krizinden hayatını kaybetti ve küçüğü ise paraşüt kazasında hayatını kaybetti” ifadelerine yer verdi.

“DÜKKANI AYAKTA TUTMAK İÇİN HER ŞEYİ YAPARIM”

Eşi istedi, Zekiye İlhan yaptı. “Her şeyim bitti ama ben iş yerimiz bize ait olduğu için bırakmadım. Burayı ayakta tutmak için her şeye katlanıyorum ve asla pes etmeyeceğim. Eşim bana ‘Hanım, hangimiz geride kalırsak diğerimiz burayı devam ettirsin.’ diye söylerdi bana. Ben onun sözünü yerine getirdiğim için mutluyum.” diye konuştu.

“20 YILDIR 2 KAPIM VAR; BİRİSİ EV, DİĞERİ DÜKKAN”

87 yaşındaki Zekiye İlhan, sözlerine şunlar ile devam etti;

“20 yıldır hayatım aynı şekilde devam ediyor. 2 tane kapım var birisi evin kapısı diğeri ise dükkanın. Geri kalan bütün kapıları kapattım. Gündüz dükkanda, akşam ise evdeyim. Genellikle optik üzerine iş yapıyoruz. Burada çalışanım var. Ben daha çok bürokrasi kısmında o ise müşteriler ile ilgileniyor. Çalışmaya devam ediyorum yeterki dükkan ayakta dursun. Önceden ülke genelinde eşimin adını herkes bilirdi. Benim en büyük amacım o ismi yaşatmaya devam etmek. Maddi bir beklentim yok cebime üç kuruş az girsin ama bu dükkan açık dursun. Yüzümün akı ile burada çalışıyorum ama zorlanmaya başladım.”

Optisyen haber ve diğer konular için sitemizi ziyaret edebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir