BlogGenelGözlükçüHaberler

Güneş Gözlüğü Ne Sıklıkla Değiştirilmeli?

Güneş gözlükleri ne sıklıkla değiştirilmelidir? Güneş gözlüğü temiz kullanılırsa ömürlük olur mu? Yüksek fiyatta güneş gözlüğü alarak hiç değiştirmeden kullanabilir miyim? Güneş gözlüğümü çok seviyorum camları çizildi ne yapabilirim? 

Herkesin aklında bu tarz sorular vardır. Güneş gözlüğü alıp ömür boyu kullanayım düşüncesi ile alırsanız büyük hata yaparsınız. Güneş gözlükleri ne kadar temiz ve düzgün de kullanılsa belli bir süre sonra camlarında çizikler oluşmaya başlar. Bu nedenle güneş gözlüklerini en iyi ihtimal ile 2-3 sene de bir kere değiştirmeniz gerekmektedir. Tıpkı lens, optik gözlük kullanıyor gibi güneş gözlüğünde de bu duruma özen göstermelisiniz.

Geçtiğimiz günlerde yayınlanmış olan bir habere göre, Yale Tıp Fakültesi’nin yapmış olduğu araştırmalar sonucunda UV ışınlarına karşı koruma etkisini günler geçtikçe kaybeden güneş gözlükleri hakkında haber yayınladı ve iki yılda bir değiştirilmesinin en sağlıklı durum olduğunu belirtti.

Geçtiğimiz günlerde yapılan “Gözler Her Şeydir” başlıklı seminerde göz uzmanları bir araya gelmiştir. Göz uzmanları bir araya gelerek güneş gözlüğünün kullanımının öneminden bahsetmişlerdir. Güneş gözlüğü seçerken insanların ne kadar dikkat etmesini konu alan göz uzmanları seminerde yapmış oldukları araştırmaları paylaştılar. Bu seminerde Prof. Ehrlich ise kendi konuşmasında çok önemli ve herkesin bilmediği bir noktaya deyindi. Ehrlich kendi konuşmasında güneş gözlüklerinin koruma özelliklerini zamanla kaybettiğini anlattı. Rastgele çantamıza attığımız ve plajlarda kum tanelerine emanet edilen güneş gözlüklerinin çizildiğini hatta bazen göz ile görülmeyen kılcal çiziklerin olabileceğini söyleyerek güneş gözlüklerini iki yılda bir değiştirilmesi gerektiğini söyledi. Çünkü oluşan bu çizikler gözlüğe zarar vermesinin yanı sıra güneşten gelen UV ışınlarını göze sızdırmaya başladığını belirtti. Bu durumda ise güneş gözlüğü sadece bir aksesuara dönüşerek göz sağlığınızı riske atmaya başlamaktadır.

ÇOCUKLU AİLELER DİKKAT ETMELİ

Seminer sonunda yapmış olduğum derin bir araştırma sonucunda seminerde üstünde durulan bu konuya katılıyorum. Gözlük ve lens kullanan kullanıcıların nasıl lens veya optik gözlüklerini yenileme konusunda dikkat ediyor ise 2-3 yılda bir güneş gözlüklerini de yenilemelidir.

Yaz aylarında etkisini arttıran güneş ışınlarına maruz kalan kişilerde katarakt, makula dejenerasyonu ve kornea yaralanmaları gibi ciddi sorunlara yol açabilir. Bu sorunlar kısa vadede de olabilir uzun vadede de olabilir. Bu dönemlerde her insanın dikkat etmesi gerekir. Özellikle çocuklar, yaşlılar ve açık göz rengine sahip olan kişilerin ekstra önlem alması gerekmektedir. Göz ameliyatı geçirmiş kişilerde bu listeye dahil edilebilir. UV ışınları özellikle sabah 10.00 ile 15.00 aralarında dünyaya en dik ve en etkili şekilde etki etmektedirler. Bu nedenle yaz aylarında bu saatlerde risk oranı oldukça fazladır. Bu dönemlerde kullanılan güneş gözlüğünün özellikle cam kalitesinin iyi olduğundan emin olmanızı öneririm. Güneş ışınlarının oluşturabileceği tehditlerin önüne geçebilmek için düzenli ve iyi kalitede güneş gözlüğü kullanmanızı öneririm.

Güneş gözlüğü kullanarak gözde zamanla oluşabilecek katarakt gibi rahatsızlıklarının oluşma ihtimalini azaltarak önüne geçilebilmektedir. Ayrıca güneş gözlüğü kullanmak güneşte sizlere daha rahat etmenizi sağlar. Çoğu kişi UV ışınlarının sadece güneşli günlerde olduğunu düşünür. Fakat bu bilgi yanlıştır. UV ışınları bulutlu havalarda bile bulutların içinden geçerek gözlerimize temas etmektedir. Bu nedenle güneş derecesinin azalması durumunda risk faktörü azalmaz. Hatta karlı havalarda güneşten gelen UV ışınları karlar üzerinden yansıma yaparak gözlerimize oldukça fazla zarar verebilir.

Güneş Gözlüğü Yüze Tam Oturmalı

Güneş gözlüğünün kalitesi kadar güneş gözlüğünün yüze uygun olup olmaması durumuda son derece önemlidir. Yaz aylarında oluşabilecek UV ışınlarının zarar verme durumunu minimuma indirme konusunda en önemli konulardan bir tanesi yüze tam oturan bir güneş gözlüğü tercih etmektir. Çıplak göz ile güneş tarafından gelen UV ışınlarını göremeyiz. Ufak dozda D vitamini takviyesi yapmalarına rağmen yaz aylarında dikleşen açılar ile gelen güneş ışınları cilt yanıklarına, cilt kanserine ve gözlerde problemler oluşmasına yol açar.

Güneş gözlüğü seçerken fiyat ve markadan önce ürünün sahip olduğu özellikleri okuyup anlamak gerekmektedir. Güneş gözlüklerinin hem UVA hem de UVB ışınlarının tamımına karşı %100 koruyucu özelliği olması, güneş ışınlarına karşı gözlerimizi koruyabilecek bir gözlük olduğu anlamına gelmektedir. Bu özelliklere sahip olmayan güneş gözlükleri, gözlerimizi yormakla birlikte bütün ışığın gözümüze gelmesine sebep olacaktır.

 

Işınları %100 Olarak Engellemeli

UVA ve UVB koruması son derece önemli olmakla birlikte bunun yanı sıra dikkat etmeniz gerken bir başka özellik ise güneş gözlüğü camının biraz daha açık tonlarda olmasıdır. Bunun nedeni ise koyu renkli camlar size daha rahat gelebilir fakat koyu renkli camları kullandığınızda göz bebekleriniz ışığı daha rahat seçebilmek için büyürler bu nedenle ışığı daha fazla göze alırlar. Bu durum ise gözlerinizin daha çok zarar gelmesine yol açabilir. Eğer kullandığınız güneş gözlüğünüz tam oranda UV koruma sağlamıyor ise gözleriniz daha fazla zarar görecektir.

Güneş Gözlüğü Satın Alırken Nelere Dikkat Etmeliyim?

  1. Görünür ışığı yüzde 85-97 oranında engellemesi gerekmektedir.
  2. UVA ve UVB ışınlarına tam koruma sağlamalı.
  3. Gözlerdeki renk algısının bozulmaması için kahve veya amber tonlarında camlar tercih edilmelidir.
  4. Camlarının doğru renkleri ve daha net gösteren camlardan olmalıdır.
  5. Göz ve göz çevresi gözlük tarafından tamamen korunmalıdır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir