BlogEğitimGenel

Optisyen Öğrencileri Nerede Staj Yapar?

Optisyen öğrencileri nerede staj yapar? Optisyen öğrencilerine staj yapmak zorunlumudur? Yaz aylarının gelmesiyle birlikte çoğu optisyen öğrencileri staj yeri aramaya başlar. Genellikle ilk senede yaz stajı 2. senelerinde ise güz dönemi staj yapmaya başlarlar. Optisyen öğrencilerinin mesleği öğrenebilmesi için en etkili dönemleri staj dönemleridir. Peki Bu öğrenciler nerede staj yapar? Bir doktorun yanında mı? Yoksa bir optik mağazada mı? 

Bir optisyen öğrencisinin uygulamalı meslek eğitimi için bir süreliğine iş yerine gönderilmesi gerekmektedir. 5510 sayılı Kanunun 5 inci maddesinin b bendine göre, öğrenimleri sırasında staja tabi tutulan öğrenciler 4/a kapsamında sigortalı sayılırlar ve bunlar ise sadece iş kazası meslek hastalığı sigortası hükümleri uygulanır.

Stajyer Öğrenciye Sigorta Zorunluluğu

Öğrencinin zorunlu olarak yaptığı staj süresince iş yeri sahiplerinin bu kişilere sigorta yapma gibi zorunlulukları yoktur. Staj süresi boyunca öğrenci okulun bilgisi dahilinde olma şartı ile bir iş yerinde uygulamalı olarak eğitim görmektedir. Sigortasını okul yapar ve stajyer öğrenci sigortası olarak görülür. İş veren kişilerin staj eğitimi süresince belgelere ve gerekli durumlarda çok dikkatli ve titiz davranmaları gerekmektedir.

Stajyer Öğrenciye Maaş Verilir mi?

Stajyer öğrenciler belli bir miktar maaş alırlar. Mesleğe attıkları ilk adımda emeklerinin karşılığını alırlar. Bu maaş ise iş yerindeki personel sayısına ve güncel asgari ücret tutarına göre hesaplanmaktadır. Optisyenlik müesseselerinde staj yapan stajyer optisyenlerin maaşları da güncel asgari ücretle birlikte artış göstermiştir. Bu yıl staj yapan veya yapacak olan stajyer öğrenciler mesleğe attıkları ilk adımda 1.275TL harçlık alabileceklerdir. Stajyerin olduğu optik müessesesinde eğer yirmi kişinin altında çalışan var ise bu ücretin 850TL gibi bir bölümünü devlet kendisi karşılayacaktır.

Stajyer Öğrencinin Uyması Gereken Durumlar

Staj başvurusunda bulunacak öğrencilerin mutlaka dikkat etmesi gereken durumlar!

  1. Öğrenciler staj döneminin gelmesi ile birlikte, okuldan “Staj başvurusu belgesi” alması gerekmektedir. Öğrencinin okuldan almış olduğu bu belge ile staj yapmayı düşündüğünüz bir optisyenlik müessesine giderek ön görüşme gerçekleştirmesi gerekmektedir. Staj yapmayı karar verdikten sonra öğrenci işletme sahibine “Öğrenci Staj Fişi” belgelerinden iki adet doldurur ve onaylatmak üzere Staj komisyonuna teslim eder. Daha sonra staj komisyonu bu fişleri incelemeye alarak değerlendirir. İncelenen fişlerde herhangi bir eksik görünmez ise onaylanması için dekanlığa iletilir.
  2. Dekanlığa ulaşan fişlerin onaylanması durumunda bir adeti öğrenci aracılığı ile iş yerine ulaştırılır. Firma bu belgeyi alarak öğrenci adına “Kabul Belgesi” düzenler.
  3. Öğrenci, kabul belgesini iş yerinden aldıktan sonra staja başlayacağı tarihin en az 10 gün öncesinden sigorta girişlerini başlatabilmek adına dekanlığa başvuru yapması gerekir. Sigorta girişi yapılan öğrencinin okuldaki sorumlu öğretim görevlileri ile görüşerek “Staj değerlendirme belgesi” ve okul tarafından imzalı onaylanmış “staj defterini” alır ve işletme sahibine ulaştırır. İşletme sahibi bu dosyaları aldıktan sonra öğrencinin staj dönemi başlar.
  4. Stajı tamamlayan öğrenciler iş yerinden tamamlanan dosyaları teslim alır. Teslim aldığı dosyaları değerlendirilmek üzere akademik takvimde belirlenen son güne kadar teslim edilmelidir. Okula teslim edilen dosyalar sonucunda öğrenci staj dönemini başarılı bir şekilde tamamlamış olacaktır. Dosyaları staj ek belgesi şeklinde teslim etmelilerdir ve herhangi eksik bir dosya olmamalıdır. Son günü geçirir iseniz stajdan kaldı olarak gözükecektir.

NOT: Öğrencilerin sigorta girişlerinin başlamaması durumunda yapılan staj geçerli sayılmayacaktır. Bu nedenle dosyaların eksiksiz ve düzenli bir şekilde dekanlığa teslim ettiğinizden emin olmanız gerekir. Öğrencilerin sigorta girişi başladıktan sonra staj süreci başlamaktadır.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir