BlogGenelGözlükçü

Numaralı Gözlük Fiyatları Nedir?

Son günlerde görme bozukluğu derecesi oldukça yaygınlaşmıştır ama gözlük fiyatlarının yüksekliğinden dolayı herkesin merak ettiği sorular vardır. Fiyatları; gittiğiniz optiğe, bulunduğunuz bölgeye ve seçeceğiniz cam çerçeve kalitesine göre değişiklik gösterebilir. Numaralı gözlük fiyatları ilk defa gözlük kullanacak kişiler için oldukça önemli bir konudur. Bu gün yazımızda sizlere güncel numaralı gözlük fiyatları hakkında bilgiler vereceğiz. 

 

Numaralı Gözlük Çerçevesi Fiyatları

Numaralı gözlükler iki farklı kısımdan oluşur. Optik çerçeveler ve optik camların birleşimi ile numaralı (optik) gözlükler oluşur. Yazımızın ilk kısmında optik çerçeve fiyatları hakkında bilgi verelim daha sonra camlar hakkında bilgi vereceğiz.

Optik çerçevelerinin fiyatlarını belirleyen bazı unsurlar vardır.

  1. Seçeceğiniz çerçevenin hammaddesi bu unsurlardan bir tanesidir. (Plastik çerçeve, asetat (kemik) çerçeve, paslanmaz çelik çerçeve, alüminyum kaplama çerçeve, titanyum kaplama çerçeve vb.)
  2. Çerçevenin bölümleri de bu aşamada çok önemlidir fakat bazı gözlük kullanıcıları bu kısmı dikkate almaz.(Yay, vida vb.)
  3. Bir optik çerçevenin fiyatını belirlemede en çok rol oynayan unsurlardan bir tanesi ise Markadır.

Yukarıda sıralamış olduğum üç maddeden oluşan listede çerçeve fiyatlarını belirleyen en temel ve en belirgin unsurlardan bahsettik şimdi gelelim çerçeve çeşitlerinin ortalama fiyatlarına.

 

Plastik Gözlük Çerçevesi

Gözlük piyasasında satılan en ucuz gözlük çerçevelerden biridir ama genellikle tercih edilen esnek bir hammaddedir. Plastik enjeksiyondan yapılan bu çerçeveler çok hafif olmasına rağmen çok uzun ömürlü olmayan çerçevelerdir. Genellikle bu gözlük çerçevelerini ya çok fazla gözlük kullanmayan ya da yakın gözlüğü kullanacak olan kişiler tercih eder.

Bu gözlüklerin ortalama fiyatları ise 100TL ile 150TL arasında değişiklik gösterebilir.

Aynı hammaddeden üretilen fakat biraz daha sertleştirilmiş olan çerçeveler ise uzak gözlükleri için tercih edilebilir. Genellikle çocuk gözlüklerinde tercih edilen bu çerçevelerin ortalama fiyatları ise 150TL ile 280TL arasında değişiklik göstermektedir.

 

Metal Gözlük Çerçevesi 

Çerçeveler kolay ayarlanabilir özelliği ile birlikte çoğu kişinin tercih ettiği uygun fiyatlı gözlük çerçevelerinden biridir ama genellikle metal olmasından dolayı kırılma ihtimali yüksektir.Bu çerçevelerin uzak ve yakın modelleride mevcuttur. Gözlük çerçevelerinin en belirgin özelliği tamir edilebilir çerçeveler olmasıdır çünkü bu çerçevelere kaynak tamiri yapılabilir. Piyasada metal gözlük çerçeve fiyatları  140TL ile 200 TL arasında değişmektedir. Metal çerçevelerin ömürleri plastik çerçevelere oranla biraz daha fazladır fakat maksimum 2 sene kullanılmasını önermekteyiz.

 

Asetat (kemik) Gözlük Çerçevesi

Asetat çerçeveler sağlamlık sertlik ile halk arasında iyice yaygınlaşmıştır fakat çoğu kişinin kaçırdığı kısım sert maddenin daha kırılgan olmasıdır.

Çerçevenin hammaddesi asetat olarak bilinir ama halk arasında yaygınlaşan ismi kemik çerçevedir. Bu gözlük çerçevelerin fiyatları çok büyük ölçüde değişiklik gösterebilir. Bu çerçevelerin hammaddesi her ne kadar aynı da olsa yay sistemi, renkleri, işlemeleri ve markalarına göre çok büyük fiyat farkları ile karşılaşabilirsiniz. Plastik gözlük çerçevelerine oranla daha ağır ve daha serttir. Asetat gözlük çerçevesi seçerken her türlü detayı dikkate almanız son derece önemlidir. Eğer dikkat etmezseniz ciddi anlamda kullanışsız olurlar. Kulak arkanıza baskı yapabilirler, kafanızı sıkabilirler. Bu durum ise gözlük kullanıcısını memnun etmez. Asetat bir çerçeveyi gözünüze taktığınızda burun kısmında en ufak bir rahatsızlık hissetmeniz durumunda direk olarak o çerçeveyi bırakmanız gerekmektedir. Çünkü hiç bir şekilde ayar yapılarak o rahatsızlık giderilemez.

Asetat çerçevelerin fiyatlarında ortalama bir fiyat vermek gerekirse, en ucuzları 450TL olurken bu fiyat markasına ve kalitesine göre artış gösterebilmektedir.

Gözlük kullanıcısı orta kalite bir asetat çerçeve almayı düşünüyor ise çerçeve için en uygun 450TL veya 550TL  gibi bir ücret ile karşılaşır. Bu fiyatların daha altında bulursanız bu çerçeve çok büyük ihtimal ile plastik çerçevedir. Asetat çerçevelerin sahip olduğu kalite kullanım süresini de daha uzun sürelere çıkartır. Kullanabileceğiniz en uzun ömürlü çerçeve türlerinden biridir.

Geçtiğimiz dönemlerde asetat çerçevelerin çok az renk seçenekleri mevcuttu bundan dolayı insanların bir bölümü tercih etmiyordu fakat günümüzde asetat çerçevelerin çok farklı ve çok renkli modelleri mevcuttur.

Metal Gözlük Çerçevesi (titanyum hammadde, paslanmaz çelik, alüminyum hammadde vb.)

Yazımızın üst kısımlarında yer verdiğimiz metal çerçeveler zamanla boyası dökülen ve oksitlenme yaparak kırılma ihtimali yüksek olan çerçevelerdir.

Bu hammaddesi metal olmayan ama halk arasında metal çerçeve olarak geçen titanyum gibi hammaddelerden üretilir. Bu kısımda fiyatlar çok büyük oranda değişiklik gösterebilir çünkü bu çerçevelerin marka ve modelleri büyük ölçüde değişiklik gösterebiliyor. Fakat bu çerçeveler genellikle boya dökmez, paslanmaz çelik, kararma yapmaz ve cilde herhangi bi zarar vermez. Çok uzun yıllarda kullanabileceğiniz çerçeve modellerindendir.

Bu hammaddede üretilen gözlük çerçevelerinde rahatlıkla farklı modeller bulabilirsiniz çünkü tasarıma açık tarz modellerdir. Bu farklı modellerin yanı sıra kaliteside beraberinde gelir. Bu gözlük çerçevelerinin fiyatını etkileyen detaylar ise vida, boya kalitesi ve menteşe sistemidir. Orta kaliteli metal gözlük için belirlenen en uygun fiyat 340TL olup kademe kademe artış göstermektedir. Bu çerçevelere üst limit eklemek oldukça zordur markasına ve modeline göre değişiklik gösteren bu çerçevelerde binlerce liraya satılan modellerde mevcuttur.

Metal gözlük çerçevelerinde aralarında en kaliteli ve en pahalı olan modeli titanyum çerçevelerdir. Titanyum çerçeveler kırılmaz ve eğilmez çerçevelerdir. Kalitesine bağlı olarak cilde hiç zarar vermezler. Gerçek titanyum çerçeveleri göz önünde bulundurursak fiyatları 780TL olup tahmini 1240TL gibi fiyatlara çıkmaktadır.

Numaralı Gözlük Camı Fiyatları

Gözlük camlarında en az çerçeve kadar detaylı olan bir kısımdır. Camlarda numaralara göre değişiklik gösteren ve inceltme oranlarına göre değişiklik gösterirler.

Gözlük piyasasında en yaygın cam 1.56 indisli antirefle kaplamalı camdır fakat daha iyi camlarda mevcuttur.

Bu camlar çoğu gözlükçülerde belli bir numaraya kadar stok olarak bulunmaktadır. Bu camların güncel fiyat aralığı 300TL ile 450TL arasında değişiklik göstermektedir. Gitmiş olduğunuz gözlükçünün elinde cam stoklarda mevcut ise 15dk içinde gözlüğünüzü hazırlar.

Camlarda ekstra özellik seçmek isterseniz

%30 İnceltilmiş Camlar 300-450TL

%45 İnceltilmiş Camlar 480-550TL

%60 İnceltilmiş Camlar 680-780TL

%70 İnceltilmiş Camlar 1750-2300TL

NOT: İnceltilmiş camlar RX (özel üretim) olurlar. Bundan dolayı inceltilmiş camların %45’ten sonrası tek cam fiyatı olarak hesaplanmalıdır. 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir