GenelHaberler

Optisyenlik Kanununu TBMM Gündeme Aldı

MHP Milletvekili Ümit Yılmaz TBMM’de yaptığı konuşma sırasında optisyenlik kanunu hakkında konuşma yaptı.

Ümit Yılmaz, optisyenlik hakkında olan kanunun bazı maddelerinin Anayasa Mahkemesi tarafından iptal edildiğini ve 22 Mart tarihinde yürürlüğe girecek olan iptal kararından önce Türkiye’de olan tüm optisyenlerin hakkını koruma adına düzenlemerin acilen yapılması gerektiğini TBMM genel kurul toplantısında dile getirdi.

Konuşma: 

“Halk sağlığının önemli bir paydaşı olan optisyenlerin hak ve hukukunu düzenleyen Optisyenlik Hakkında Kanun’un bazı maddeleri Anayasa Mahkemesinin 29/04/2021 tarihi kararı ile iptal edilmiştir.

Bu kararla beraber, bazı yurt dışı ortaklı optisyen zincirlerinin mecliste ve kamuoyunda lobi faaliyetleriyle sayıları 9 bine varan diğer optisyenleri baypas etmeye çalıştıkları, kendi şirket menfaatlerini önceleyen ve toplumun göz sağlığını geri plana atarak tekel oluşturacak çalışmalar yaptığı gözlemlenmiştir. 

Resmi Gazete’de yayınlandığı tarih itibari ile 22 Mart 2022’de yürürlüğe girecek olan iptal kararından önce Meclisin, Anayasa’ya uygun yasal düzenlemeleri yapıp optisyenlik hakkında kanunu toplum sağlığını önceleyen, optisyenlerin hak ve hukukunu koruyan düzenlemeler yapması gerekmektedir.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir